Kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla

18. 2. 2023

 V dnešní době se stále více lidí zajímá o obnovitelné zdroje energie a hledá efektivní způsoby, jak snížit účty za stále dražší elektřinu. Kombinace fotovoltaických systémů a tepelných čerpadel se ukazuje jako jedno z nejperspektivnějších řešení v oblasti udržitelné energetiky. 

Proč dává smysl kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Největší podíl na roční spotřebě elektrické energie domu má zpravidla vytápění a ohřev teplé užitkové vody. Optimálně navržené tepelné čerpadlo dokáže tyto dvě spotřeby obvykle pokrýt za výrazně nižší, mnohdy až třetinové náklady. Na tomto principu vzniká nejvyšší úspora zejména v přechodná období jako jsou jaro a léto. Vytápění na jaře a na podzim jste tak schopni pokrýt fotovoltaickou výrobou. 

Druhy tepelných čerpadel:

  • Vzduch - voda: nejčastěji používaná tepelná čerpadla, teplo odebírají z venkovního vzduchu prostřednictvím výparníku. 
  • Země - voda: pracují se stálým zdrojem tepla - zemí. Teplo odebírají z hlubinných vrtů či plošných kolektorů.
  • Vzduch - vzduch: odebírají teplo ze vzduchu a předávají jej vzduchu v interiéru. V zimě topí, v létě klimatizují.

 

Ohřev teplé užitkové vody tepelným čerpadlem

Tepelné čerpadlo dokáže ohřívat teplou užitkovou vodu při třetinové spotřebě elektrické energie oproti klasickému bojleru. Zde tedy vzniká další úspora a také další místo pro akumulaci po nabití baterie.

 

Jak je tomu v zimě?

Logickým uvažováním samozřejmě dojdete k otázce jak tato kombinace vyřeší zimu, kdy je spotřeba elektřiny na vytápění nejvyšší. Řešením je přenos přebytečné energie z fotovoltaiky na zimu, který se v dnešní době nejčastěji řeší produkty na způsob "virtuální baterie" jako je například "Elektřina pro soláry", nebo prodejem přebytků vybrané společnosti, se kterou uzavřete výkupní smlouvu. I přestože přebytek nejste schopni nikdy přenést v poměru 1:1, stále má tato varianta velký smysl.

 

Klimatizování

Tepelná čerpadla v dnešní době již často disponují také možností klimatizování. Křivka potřeby chlazení domu jde rovnoměrně s křivkou výroby fotovoltaické elektrárny, lze si tak téměř zadarmo udržovat přes léto komfortní teplotu ve Vašem domě.